Odpowiednio dobrana obroża antyszczekowa, obroża elektroniczna bądź niewidzialne ogrodzenie jest naprawdę bardzo istotnym czynnikiem. Obroże te są różne – tak różne zresztą, jak są same psy, dlatego też zawsze trzeba je dobierać pod indywidualnym kątem. Tylko wtedy będą tak skuteczne, jak się tego od nich oczekuje. W przypadku obroży przeciw szczekaniu to przez pewien dłuższy czas dostępne były tylko takie, które wyposażone są w mikrofony (nadal zresztą dostępne są one na rynku), nie mniej jednak ze względu na swoją duża niepraktyczność ustąpiły one miejsca o wiele bardziej praktycznym obrożom z czujnikami wibracji krtani. Są one o tyle dobre, że reagują na zachowania tylko tych psów, które je noszą, a nie tych znajdujących się gdzieś w pobliżu.

Elektroniczna obroża dla psa - co to takiego

Pies zostaje zatem ukarany tylko i wyłącznie wówczas, kiedy to on zacznie warczeć albo ujadać. Niekiedy zetknąć się można z opiniami, że elektryczne obroże antyszczekowe są rozwiązaniem krzywdzącym zwierzę – a to ze względu na wydzielane przez nie impulsy. Jest to jak najbardziej nieprawda, gdyż pies wcale nie zostaje porażony prądem, jak to sobie mnóstwo ludzi ma w zwyczaju wyobrażać. Można się zresztą o tym i we własnym zakresie przekonać, a wystarczy tylko położyć sobie obrożę na dłoni i ją uruchomić. Zaskoczenie zawsze jest spore, albowiem każdy spodziewa się nie wiadomo czego, a tu się okazuje, że impuls przypomina uszczypnięcie – i tego właśnie doznaje pies. Nie jest to więc dla zwierzęcia żadnym zagrożeniem – oczywiście, pod warunkiem, że stosowane są tylko i wyłącznie obroże atestowane posiadające stosowne certyfikaty (nie wchodzą w tym miejscu w rachubę jakiekolwiek podróbki).

Bardzo podobną zasadę działania mają obroże elektroniczne, które stosujemy podczas tresury psa np. na spacerze. Ważne jest to aby przed każdym podaniem sygnału ostrzegawczego jak i impulsu zastosować komendę głosową, na której nasze szkolenie się opiera. Jeżeli zaś chodzi o niewidzialne ogrodzenie obroża elektroniczna również podaje nieprzyjemny dla psa impuls elektrostatyczny, ale dopiero wtedy gdy zbliży się do wyznaczonej przez nas strefy. Pies może poruszać się po ogrodzie jednak tylko tam gdzie mu pozwolimy wyznaczając specjalnym przewodem strefę dostępną dla psa. Istota stosowania obroży jest taka, aby pies kojarzył impuls z konkretną sytuacją i konkretnym zachowaniem, a nie taka, żeby się bał z powodu odczuwanego bólu. Dlatego też pamiętajmy aby takowe obroże używać z rozsądkiem.