Typowa, służąca do tresury psa na odległość obroża elektryczna może być także doskonałym narzędziem pomocniczym w przypadku nawoływania psa. Pamiętać oczywiście należy, że jest to narzędzie pomocnicze i nie wystarczy wcisnąć guzika w pilocie i oczekiwać, że pies do nas przybiegnie. Pies to żywe stworzenie o własnym rozumie, więc nie zaprogramujemy go, choć warto poświęcić czas na szkolenie psa i naukę pozytywnych zachowań.

Żeby pies do nas wracał to po pierwsze musi znać już stosowną komendę. Dobrą komendą jest krótkie słowo lub nawet dwa, na przykład: “wróć” lub “do mnie”. Nie chodzi tu o to by pies znał samo słowo – jego brzmienie, lecz by wiedział czego oczekujemy od niego wypowiadając daną komendę. Podsumowując: jeśli chcemy by pies wracał do nas, musimy go najpierw podszkolić.

A jak to zrobić skoro wydaje nam się, że pies jest głuchy jak pień na nasze komendy. Otóż można tu się poprzeć elektryczną obrożą, ale tylko jako pomoc. Trzeba wypowiedzieć komendę i dać psu czas na reakcję. Jeśli jej nie ma to jeszcze raz wypowiadamy komendę posługując się jednocześnie bodźcem ostrzegawczym – dźwiękiem lub wibracją. Jeśli to nie pomogło, to dopiero teraz możemy zastosować komendę połączoną z impulsem korekcyjnym.

Tego rodzaju tresura psa może być również prowadzona w oparciu o specjalny gwizdek do przywoływania psa. Zaletą gwizdka jest zawsze ten sam ton dźwięku, bez względu na sytuację, nasz nastrój emocjonalny itp. Pies ucząc się reagować na bodziec jest w stanie zawsze jednakowo go odebrać czy to w sytuacji kiedy używamy gwizdka czy sygnału lub wibracji wysyłanej pilotem do odpowiednio dobranej dla danego psa obroży elektrycznej noszonej przez psa. Natomiast przywołując psa głosem, należy w miarę możliwości nie poddawać się emocjom tak aby za każdym razem nasz głos był dla psa jasny do zrozumienia jako ten zapamiętany w czasie szkolenia.