Foteliki dla niemowlaków i kilkulatków

Bardzo często samochodami podróżują nie tylko starsze dzieci, ale także i niemowlęta. Oczywiście, dorośli zwykle unikają wożenia tak małych dzieci autami, nie mniej jednak nie zawsze takiej sytuacji da się uniknąć. Również i takie maluchy muszą być transportowane w fotelikach samochodowych. Lekarze pediatrzy przestrzegają jednak, że niemowlak nie może w foteliku spędzać zbyt wiele czas – dwie godziny w ciągu całego dnia to maksimum. Rzecz jasna nic strasznego się nie stanie, jeżeli od czasu do czasu trzeba się wybrać z takim malcem w podróż trwającą dłużej niż dwie godziny, zawsze można – a nawet trzeba – robić postoje etc.
trimax

Pamiętać także trzeba o tym, że fotelik samochodowy służy do wykorzystywania go tylko i wyłącznie w aucie – nie wolno go używać w charakterze nosidełka czy siedziska. Na uwadze trzeba mieć to, że przebywanie zbyt długi czas w takim foteliku jest dla niemowlaka niekorzystne i źle wpływa na jego układ szkieletowo-mięśniowy, który w tym wieku jest jeszcze bardzo kruchy.

Wiadomo, że fotelik samochodowy powinien spełniać szereg określonych warunków. Dla przykładu inne foteliki znajdują zastosowanie w przypadku niemowląt, inne natomiast w przypadku dzieci mieszczących się w przedziale pomiędzy czwartym rokiem życia a dwunastym. W przypadku tej drugiej kategorii wiekowej trzeba stosować takie foteliki, które potocznie określane są mianem siedzeń podwyższających. Jeszcze przed kilkoma zaledwie laty w naszych rodzimych sklepach dostępne były tylko podstawki – nie posiadały one oparcia, co okazało się niezbyt fortunnym rozwiązaniem.

Z kolei we wspominanych powyżej siedzeniach podwyższających, oparcia są, i to dość wysokie. W tego rodzaju fotelikach nie ma pasów, ale korzysta się z tych, które są w samochodzie zamontowane z tyłu – chodzi o te trzypunktowe pasy. Dziecko musi być dobrze usadzone w foteliku z tego chociażby względu, że takie pasy projektowane są z myślą o dorosłych osobach. Trzeba też zatem zapiąć je prawidłowo, muszą dobrze przebiegać wzdłuż ciała.