Wyjście z psem na spacer nie powinno być traktowane tylko i wyłącznie w kategoriach obowiązku, ale również na zasadzie przyjemności. Przy tej okazji często jednak pojawia się problem polegający na tym, że pies ciągnie smycz i na siłę wyrywa do przodu.

Właściciele zwierząt najczęściej sobie radzą z tym w ten sposób, że szarpią smycz, usiłując w ten sposób przywołać psa do porządku. Jaki jest tego efekt? Wiadomo. Zero pożądanej reakcji. Najlepiej oczywiście już od małego uczyć psa właściwego zachowania na spacerze i chodzenia przy nodze, ale nie w każdym przypadku takie nauki przynoszą oczekiwane rezultaty. W takiej sytuacji istnieje wiele możliwości, z których można skorzystać. A zatem można oddać zwierzę na profesjonalne szkolenie pod okiem wykwalifikowanego instruktora.

Można również sięgnąć po elektroniczne obroże treningowe, jednakże przy ich stosowaniu wskazane są rozsądek i rozwaga. Jeszcze odmiennym rozwiązaniem są tak zwane obroże uzdowe, które obecnie zakupić można w dobrych sklepach zoologicznych.