Trenując w tradycyjny sposób z psem, często stajemy przed szeregiem trudny wyzwań, którym sprostać może tylko osoba z odpowiednią charyzmą i bagażem doświadczeń i wiedzy. Dlatego też, skutecznymi treserami psów (a także innych zwierząt, na przykład w cyrku) są osoby z odpowiednim talentem i umiejętnościami. Trudno amatorowi nauczyć psa takich rzeczy jak poruszanie się w określony sposób na danym terenie, czy też respektowanie swojego właściciela w konfliktowych sytuacjach. To właśnie między innymi w tym celu wynaleziono elektryczne obroże sterowane drogą radiową, które bez wątpienia stanowią bardzo przydatne urządzenie zarówno dla doświadczonych treserów, jak i dla kompletnych amatorów, którzy nie mają zielonego pojęcia o fachowym obchodzeniu się z psem.

Warto wiedzieć jednak też, że umiejętne korzystanie z tego technologicznego udogodnienia wymaga odpowiedniego nastawienia i zdobycia pewnych podstaw teoretycznych. Trzeba poznać właściwe dla nas (i dla naszego psa) metody treningu, które znaleźć można naturalnie w internecie. Aczkolwiek, strony www to źródło wiedzy ogólnej, która często jest bardzo niewystarczająca, jeśli chodzi o tresowanie psów. W tym przypadku warto dowiedzieć się czegoś więcej, a najlepiej to zrobić rozmawiając z doświadczonymi fachowcami, albo z weterynarzami. Dobre, poważne podejście do trudnego zagadnienia, jakim jest tresowanie psa, pozwoli nam na zyskanie sympatii i zaufania naszego pupila, a też – w rezultacie – doprowadzi do naszej udanej i wydajnej współpracy. Wszystko bowiem wymaga zgody obu stron na skuteczne realizowanie programu tresury, który powinien być ustanowiony w niezbyt wymagający sposób.

Im więcej wymagamy od psa, tym bardziej pies może nas zawieść – ważny jest więc umiar. Nie można jednak też przesadzić w drugą stronę – beztroska zabawa na trawie może skończyć się jedynie rozleniwieniem psa i naszą późniejszą irytacją, gdy na komendy zwierzak reagował będzie jedynie machaniem ogonem i chęcią dalszego baraszkowania. Rozrabianie jest naturalnym efektem posiadania wesołego psa, jednak należy liczyć się z pewnymi zasadami – należy nauczyć psa, że w niektóre miejsca nie wolno mu wchodzić, a pomóc nam w osiągnięciu tego celu może właśnie obroża elektryczna, która – wysyłając impulsy – upomina psa, że nie powinien tego robić. To niezwykle ważne, gdyż pies powinien słuchać się pana i respektować jego zdanie.